Staff

Leadership Team

Executive Principal

Dr. L. Foley

Head of Secondary Phase

Mr. I Patterson

Head of Primary Phase

Ms. A. Moustafa

Assistant Principals

Mr. M. Riley

Ms. A. O’Toole

Ms. C. Marchant

Head of Inclusion

Ms. M. Sarkar (Deputy Designated Safeguarding Lead)

 

 

Primary

EYFS

Ms. G. Winter - Reception Teacher

Ms. J. Husson - Reception Teacher

Year 1

Ms. N. Begum - Year 1 Teacher 

Primary Support Staff

 Ms. K. Kershaw - Teaching Assistant

Ms. D. White - Teaching Assistant

Secondary

Pastoral

Ms. R. Westwood - Head of Year 7

Ms. S. Mawanda - Head of Year 8

Mr. J. Steel - Head of Year 9

 

English

Ms. S. Neal - Director of English

Ms. H. Begum - Teacher of English

Ms. O. Hanson - Teacher of English

Ms. R. Westwood - Teacher of English

Ms. A O'Toole - Assistant Principal

Dr. L. Foley - Executive Principal

 

Mathematics

Mr. J. Jackson - Head of Mathematics

Ms. G. Dang - Deputy Head of Mathematics

Mr. S. Hayhurst - Lead Practitioner of Mathematics

Ms. H. Patel - Teacher of Mathematics

Ms. C. Marchant - Assistant Principal

 

Science

Mr. G. Duoblys - Director of Science

Mr. P. McSweeney - Teacher of Science

Ms. C. Gallagher - Teacher of Science

Ms. M. Rowe-Sampson - Teacher of Science

Mr. C. Rogerson - Teacher of Science

 

Humanities

Ms. H. Cheesman - Director of Humanities

Ms. B. Goodwin - Lead Geography Teacher

Mr. J. Goundry - Lead Practitioner of History

Ms. B. Williams - Teacher of Humanities

 

PE

Ms. K. Enticott - Teacher of PE  

Mr. M. Riley - Assistant Principal

Mr. C. Anderson - Sports Enrichment Officer

 

MFL

Ms. M. Drucker - Head of MFL

Ms. S. Yacoob - Teacher of MFL

Mr. I. Patterson - Head of Secondary

 

Music

Mr. A. Kinnair - Director of Music and Creative Arts

 

Drama

Ms. S. Mawanda - Teacher of Drama

 

Art and Design

Mr. J. Steel - Teacher of Art and Design

Ms. R. Begum - Teacher of Art and Design

  

School Support Staff

Ms. E. Lowe - Pastoral Support

Ms. P. Millar - Family Support Worker 

 

School Operations Team

Mr. A. Green - Business Manager

Mrs. S. Wade MBE - PA and  Senior Administrator

Mr. S. Delaney - Librarian

Mr. L. Milton - IT Service Desk Manager

Mr. D. Chalker - Senior Site Manager

Mr. P. Kain - Premises Officer

Mr. T. Chalker - Premises Officer

Ms. K. Solanki - Senior Science Technician

 

Ms. C. Palazzo - Secondary Receptionist (Monday & Tuesday)

Mrs. S. Limby - Secondary Receptionist (Wednesday to Friday)

Ms. S. Morris - Primary Receptionist

Ms. B. Codrington - Cleaning operative